Anglie

Anglie patří mezi nejoblíbenější destinace studentů z celého světa. Kvalitní univerzity v čele s legendárními Oxfordem a Cambridge, vysoká životní úroveň i krásy anglického venkova již přesvědčily nejednoho středoškoláka v maturitním ročníku.

Školné

£10 000 až £26 000  / rok

Životné náklady

£8 000 - £15 000 / rok

Top univerzity

University of Oxford, University of Cambridge, University College London, London School of Economics, Imperial College, King's College London, University of Warwick, University of Durham

V dôsledku Brexitu sa mnohé veci ohľadom štúdia vo Veľkej Británii zmenili alebo ešte len zmenia. Na aktualizácii tejto stránky práve teraz intenzívne pracujeme, najnovšie informácie si radšej zatiaľ prečítaj v našom novom blogu o Brexite.

Univerzity v Anglii

V Anglii mají svůj domov špičkové všestranné univerzity, které patří k nejlepším na světě i v Evropě. Zmínit můžeme např. University of Oxford, University of Cambridge, University College London, King’s College London, University of Warwick nebo University of Bath.

 

Mezi specializovanými anglickými univerzitami naopak vyniká Imperial College London (technické obory) a London School of Economics (ekonomie a společenské vědy).

gasparek round

Miro

Biomedicínske inžinierstvo som sa rozhodol študovať, keďže ma veľmi zaujímalo využitie matematiky a fyziky v medicíne. Štúdium na Imperiali kladie dôraz na praktickú aplikáciu nadobudnutých poznatokov, či už prostredníctvom práce v laboratóriu, skupinových projektov, či možnosti angažovania sa vo výskume už počas pregraduálneho štúdia. Okrem toho sa môžem denne stretávať s akademikmi, ktorí sú špičkovými odborníkmi v tomto odbore a vďaka rozmanitému pôvodu mojich spolužiakov a priateľov v Londýne sa mi podarilo spoznať množstvo rozličných kultúr. Naviac mi Imperial umožňuje angažovať sa v rôznych študentských spoločnostiach a spolkoch. Londýn tiež poskytuje výbornú perspektívu z hľadiska uplatnenia sa na pracovnom trhu.

deliace kruhy

Prihláška

Do Velké Británie se přihlašuje přes centralizovaný systém UCAS. Protože je o anglické univerzity z Česka a Slovenska obvykle velký zájem, připravili jsme pro vás speciální stránku věnovanou přijímacímu řízení přes UCAS.

petr perina round2

Petr

UCAS prihlášku do Veľkej Británie som posielal v januári. Webstránka UCASu bola veľmi prehľadná a celkovo som mal z posielania prihlášky dobrý dojem - za £24 som sa mohol hlásiť na 5 univerzít a všetko to funguje cez centrálny systém. Konkrétne som sa hlásil na “Bussiness & Management” a nakoniec som dostal 3 conditional offers. Všetky tri univerzity po mne požadovali určitý priemer z vybraných predmetov na maturite a certifikát z anglického jazyka podla môjho výberu.

deliace kruhy

Víza

Občania Európskej únie momentálne nepotrebujú víza na vstup či štúdium vo Veľkej Británii. Situácia sa však môže zmeniť v súvislosti s plánovaným odchodom Veľkej Británie z Európskej únie. Pre viac obecných informácii kliknite sem.

deliace kruhy

Školné

Školné, tzv. tuition fees, v Anglicku až do akademického roku 2020/2021 pre študentov z EÚ dosahovalo £9250 libier za akademický rok. Ak študent nie je schopný tuto čiastku zaplatiť z vlastných zdrojov či štipendia, môže požiadať o pôžičku britskú vládu. Túto pôžičku poskytuje štátna spoločnosť Students Loan Company. Pôžička pokrýva celú čiastku školného a je potrebné o ňu každoročne žiadať. Proces opätovného žiadania pôžičky je však mimoriadne jednoduchý. Netreba však mať obavy - pôžička na štúdium na anglických univerzitách predstavuje celkom bežný krok a rozhodne sa nejedná o akékoľvek nezvratné zadĺženie. Pôžička sa začína splácať po ukončení štúdia ako percento z ročného príjmu po dosiahnutí istého minimálneho platu. V Českej Republike i na Slovensku je táto hodnota ročného príjmu vysoko nad priemernou mzdou. V prípade, že dosiahnete túto hranicu splatnosti, splácanie nebude pôsobiť ako finančná záťaž. Viac informácií o Brexite a školnom môžeš nájsť tu.

 

Na magisterských oboroch sa školné značne líši podľa oboru a univerzity, je teda najlepšie hľadať informácie priamo na stránkach vybraných univerzít. Niektoré univerzity poskytujú magisterským študentom štipendiá, prípadne výhodné pôžičky.

Richard Lapin profile round

Richard

Roční školné na mé univerzitě činí 9250 liber. Na financování studia využívám půjčku od anglické vlády, která má velmi výhodné splátkové podmínky a pokryje celé školné. Životní náklady financuji z úspor a stipendia.

deliace kruhy

Životné náklady

clem-onojeghuo-195687-unsplash

Celkové životní náklady na akademický rok se typicky pohybují v rozmezí £5000 - £15000. Ve větších městech, jako je např. Londýn, jsou náklady vyšší, hlavně kvůli dražšímu ubytování a dopravě. Ubytování vyjde na £280-£1000 měsíčně, jídlo cca £100-£150 měsíčně, školní potřeby £50-£150 ročně, doprava na £600-£900 ročně a sporty a sociální život a sport cca £50-£200 ročně. Všechny částky ale vysoce závisí na daném městě a zvoleném životním stylu. Všechny univerzity uvádí odhadované životní náklady na svých stránkách. Tyto odhady jsou většinou poměrně štědré a často není problém v daném městě žít s nižšími náklady.

 

Práce při studiu je méně běžná než v Česku a na Slovensku, ale někteří studenti si při studiu přivydělávají. Minimální mzda je v současné době £5.60/h (18 - 20 rokov); £7/h (21 - 24 rokov); v případě Londýna mnohé podniky platí tzv. London Living Wage, která se pohybuje na úrovni £9.75.

petr perina round2

Petr

Ubytování v Londýně není levné. Já bydlím poměrně blízko od školy (cca 35 min pěšky) a v trochu starším bytě v pěkné lokalitě platím zhruba 420 liber měsíčně díky tomu, že jsme na pokoji dva - samostatný pokoj by byl dražší. Za internet, energie a vodu platím cca 30-40 liber na měsíc. Oběd na kampusu stojí £4-7. Jedna cesta do školy metrem stojí £2.40, já jsem si ale koupil roční členství v bike-sharingové komunitě a jezdím tak celý rok na kole za 90 liber. Jedno pivo vyjde na 4-6 liber.

deliace kruhy

Štipendiá a možnosť financovania

Na bakalářské studium je v Anglii od konkrétních univerzit dostupných velmi málo stipendií. Vzhledem k půjčce od britské vlády (viz výše) ale není financování školného takový problém. 

deliace kruhy

Študentské mestá

Londýn

London

Hlavné mesto Veľkej Británie snáď nikomu netreba predstavovať. Okrem typických turistických atrakcií ako je Big Ben, London Eye, alebo Buckinghamský palác poskytuje množstvo lákadiel pre študentov. Či už sú slávne londýnske múzeá, kaviarne v umeleckej štvrti Soho, alebo nočné kluby na Notting Hill Gate, Londýn poskytuje všetky druhy kultúrneho vyžitia. Jedinými nevýhodami je mierne vyššia cena zábavy a tiež rozľahlosť mesta, čo pri menej frekventovanej premávke metra počas noci môže spôsobovať problémy.

Oxford

Oxford life

Sídlo jednej z najznámejších univerzít a zároveň najstaršej univerzity v anglosaskom svete žije študentami. Množstvo študentských klubov a spolkov Vám umožní produktívne vyplniť svoj voľný čas. Historické budovy Oxfordu sú obklopené zeleňou a parkami. Vysoká koncentrácia študentov sa zaručene postará o skvelú zábavu, či podnetné diskusie počas tzv. “Formal dinners”, teda formálnych večerí.

Warwick (Coventry)

coventry-2979432_1920

Studenti University of Warwick zažívají pověstný anglický humor každý školní den. Univerzita totiž nesídlí ve městě Warwick, nýbrž v Coventry! Sídlo britského automobilového průmyslu je dnes ukázkou anglické výstavby 50. let a mimo jiné zde najdeš ruiny proslulé katedrály ze čtrnáctého století. Samotný kampus Warwické univerzity ale nenajdeš v centru města - ta sídlí asi 20 min z centra Coventry, obklopena anglickou přírodou. Ideální pro ty, kdo chtějí zažít opravdový campus life.

jirka round

Jirka

Warwick je skvělou alternativou pro ty, kteří hledají kvalitní vzdělání a vyžití v příjemném prostředí mimo velkoměsto. Kampus univerzity na okraji města Coventry připomíná malé městečko, ve kterém je možno najít vše od školních budov, obchodů, sportovního centra a bank po restaurace či bary a neustále se zde staví něco nového. Během prvního roku, kdy má student na kampusu garantované ubytování, se vše potřebné nachází do 10 minut chůze, což ušetří spoustu času a peněz! Atmosféru dotváří blízkost přírody, běžně zde na cestě narazíte na kachny či veverky. Nejste od ničeho odříznutí - do Londýna je to vlakem něco přes hodinu, na letiště v Birminghamu je to 15 minut vlakem.