Čo robiť počas strednej

Na rozdiel od slovenských vysokých škôl sú v zahraničí dôležitou časťou prihlášky aktivity, ktorým sa počas strednej školy študenti venujú. Stredoškoláci si vďaka nim vedia rozšíriť obzory, získať cenné skúsenosti a lepší prehľad o svojom odbore. Kedže sa na univerzity hlási veľa záujemcov s výborným prospechom práve vďaka aktivitám vedia vystúpiť z radu a zaujať.


Najlepšiu radu pre výber aktivít je: rob to čo ťa baví a zaujíma. Pri výbere aktivít je dôležité myslieť aj na požiadavky univerzity - v Anglicku sa dôraz kladie na aktivity, ktoré súvisia s odborom, na ktorý sa hlásite, v USA si univerzity cenia rôznorodosť.

casual-cheerful-daylight-541518

Výber strednej školy

International Baccalaureate

Jedným zo stredoškolských programov uznávaným na zahraničných vysokých školách je International Baccalaureate Diploma, v skratke IB. Ide o dvojročný program v anglickom jazyku, kde sa do väčšej hĺbky venuješ šiestim predmetom zo štyroch kategórií a program ukončíš medzinárodnou maturitou, ktorá je zrovnoprávnená s národnou. Okrem týchto šiestich predmetov máš hodiny ToK (Theory of Knowledge; niečo ako filozofia) a povinné mimoškolské aktivity CAS (Creativity, Action, Service). Jedným z najväčších rozdielov medzi IB a národným programom je povinná maturita z matematiky a jedného „vedného“ predmetu (z biológia, chémia, fyzika, informatika).


Aj keď je takéto štúdium mimoriadne náročné a ukrajuje z mimoškolského času, dokáže vo veľa ohľadoch lepšie pripraviť na univerzitu. Absolvovanie IB programu môže taktiež pomôcť pri hlásení sa na vysoké školy ako Unviersity of Oxford, Unviersity of Cambridge, alebo na odbory lekárstva či veterinárneho lekárstva. V týchto prípadoch môžeš práve štandardizovanou maturitou z IB dokázať univerzitám svoj akademický potenciál.


Na Slovensku je tento program ponúkaný na štyroch a v Čechách na jedenástich stredných školách. Tu si môžeš vyhľadať školy, ktoré ponúkajú IB program. Niektoré sú súkromné a za štúdium sa musí platiť, no existujú aj školy, na ktoré sa dostaneš prijímacími pohovormi, napríklad Gymnáziu Jura Hronca v Bratislave.


Je však dôležité si uvedomiť, že medzinárodné programy nie sú jedinou cestou do zahraničia, môžu značne obmedziť množstvo tvojho voľného času a požiadavky z univerzít na IB maturitu sú častokrát ťažšie splniteľné ako tie na národné maturity.

UWC

Za skratkou UWC sa skrýva organizácia United World Colleges, ktorá prevádzkuje 17 súkromných stredných škol po celom svete. Na každej UWC škole sa študuje IB Diploma programme, ktorý sám osebe otvára stredoškolákom mnohé dvere. Pridaná hodnota UWC je vo veľkom množstve finančných prostriedkov, ktoré majú tieto školy k dispozícii, vďaka ktorým škola poskytuje žiakom nadštandardný servis a pomoc s viacerými aspektami študentského života, mimo iného aj s hlásením sa na univerzity. Nezanedbateľným plusom je aj sieť absolventov, ktorá môže terajším študentom pomôcť so stážami či zamestnaniami po štúdiu.


UWC chce dosiahnúť medzinárodnú diverzitu na svojich školách, a preto ponúka štipendiá, ktoré robia štúdium na týchto školách finančne možné aj pre Slovákov. Na UWC školy sa hlási cez národné organizácie, tú Slovenskú môžeš nájsť na stránke http://www.uwc.sk/. Prijímací proces je pomerne náročný, treba napísať štruktúrovaný "životopis," motivačný list a dve úvahy na predom stanovené témy. Prihlásiť sa môžu len študenti, ktorí budú mať 1. Septembra nového školského roku menej ako 18 rokov.


Európske UWC školy sú v Taliansku, Nemecku, Holandsku, Veľkej Británii, Bosne a Hercegovine a v Nórsku.

Aktivity v škole - co mozes robit pri skole a bude ťa to rozvijat?

Co sa týká predmetov:


 • zamer sa na jazyky, ktore ti otvori dvere do sveta, venuj sa im naplno v hodinách, no casto je treba aj ucit sa nad ramec vyucovacich hodin, ak v nich chces dosiahnut velmi dobrej urovne

 

 • zkus sa hlbsie zaujmat o predmet alebo oblast, ktora ta bavi a v ktorej si dobry, zober si z tejto oblasti seminare, vypytaj si od profesora extra materiály, zapájaj sa do projektov, sutazi ci inych aktivit ktore prehlbi tvoje znalosti a zpoznas pri nich vela novych zaujmavych ludi

 

 • znamky pocas strednej skoly nie su pre vysokoskolske studium az tak dolezite, univerzity sa zaujmaju najma o tvoj pristup a motivaciu na sebe pracovat

 

 • nezabudni, ze ak na strednej jeste konkretne nevies, cemu presne sa chces venovat na univerzite a dalej v zivote, nic sa nedeje, stredna skola je skvele miesto k vseobecnemu rozvoju a univerzity po tebe nevyzaduju expertnu znalost konkretneho predmetu, skor chcu vidiet pro-aktivny pristup, tvoju motivaciu, chut na sebe pracovat a nebat sa vyziev

Co mozes robit mimo skolne lavice:

 • snaz sa zapajat do samospravy skoly, skolneho parlamentu, skolneho casopisu, klubu nebo sa podielaj na organizacii koncertov a jinych podujati (napr. pozvi na svoju skolu osobnost, ktoru by si chcel pocut) ,

 

 • zkus sa zapojit do sutazi, ktorych je pre stredoskolakov vela, vypytaj si informacie o nich od profesorov ci sa do nich kludne zapoj sam

 

 

 • zajem o dany predmet vies ukazat ucastou v olympiadach z daneho predmetu (napr. matematika, chemia, logika, ekonomia, historia, fyzika, geografia, jazyky), roznych prehliadkach (najma pre umelecke oblasti), ci dalsimi aktivitami ako stredoskolska odborna cinnost
  Tu najdes informace o sutaziach a projektoch pod zastitou MŠMT v Českej republike vcetne zoznamu o vsetkych oficialnych sutaziach vyhlasenych na dany skolny rok. Tu najdes oficialne sutaze pre Slovensko.

 

 • Prihlas svoju skolu do sutazi, ktorych sa este neucastni a poskladaj nan tym ludi, casto sa jedna o sutaze podporovane firmami, ktore su skvelou zkusenostou, napr. Junior Achievement, Generácia EURO apod.

 

 • snaz sa svoj cas v skole zkratka vyuzit tak, aby rozvijal tvoje myslenie a prehlboval tvoje znalosti v oblasti, ktorej sa chces dalej venovat, ak nenajdes vhodne aktivity na svojej skole alebo v svojom meste, pozri sa do vacsich mest, neboj sa zapojit do cehokolvek aj na dialku, online apod.

 

 • zkus tiez vyhladavat proaktivnych ludi, s ktorymi sa viete navzajom obohacovat a zapajat aj do mimoskolnych aktivit
teemu-paananen-376238-unsplash2

Aktivity mimo školy

Dobrovoľníctvo

 

 • TEDx eventy sú lokálne organizované TED podujatia, ku ktorým sa vieš jednoducho pridať ako dobrovoľník, potenciálne sa stať súčasťou organizačných tímov, alebo rovno vytvoriť tím na Slovensku aj v Česku.

 

 • Duke of Edinburgh je prestížny, medzinárovne uznávaný program pre Stredoškolákov, ktorý ti pomôže rozvinúť sa a naplniť svoje ciele na Slovensku aj v Česku.  

 

Projekty
Erasmus+


Erasmus nielen pre vysokoškolákov
- zahraničné prostredie s medzinárodnými účastníkmi
- možnosť zúčastniť sa ako jednotlivec alebo cez mládežnícku agentúru
- užasná príležitosť učiť sa, komunikovať a vylepšiť si angličtinu

 

Typy projektov:


1. Youth Exchange – na určitú temu, workshopy, team-buildingy, zaujimavá forma mimoškolského vzdelávania, trvanie: +- 1 týžden

2. Training Course – zamerané na vzdelávanie pracovníkov s mládežov, možnosť získania informacii k tvorbe vlastného projektu, zamerane na rôzne oblasti vzdelávania, trvanie: +- 1 týždeň

 

Ďalšie užitočné linky:

Erasmus+ website na Slovensku

Dalšie prilezitosti v Evrope

Osobný rozvoj
Sporty, hudba, umenie

Sporty su skvely zposob ako travit volny cas a rozvijat nejen svoje fyzicke dovednosti ale aj sebadisciplinu, tymovost a dalsie vlastnosti, ktore sa ti mozu zist aj behem studia.

 

Aj hudba a umenie sluzi k vseobecnomu rozvoju osobnosti. V kruzkach a spolkach mozes stretnut like-minded people, je to aktivne a prinosne straveny volny cas, mozes nejaky aj sam zalozit a viest.

Čítanie kníh a periodík

Univerzity ocenia, ak študent úkáže záujem o svoj odbor ešte pred začiatkom štúdia. Čítanie relevantných materiálov je dobrým spôsobom, ako tento záujem ukázať, obzvlášť ak Tvoj odbor súvisí s Humanities (Economics, Psychology, History, Law).

 

Na to, aby si úspešne mohol/mohla využiť čítanie v prijímacom procese, treba dávať pozor na niekoľko vecí:

 

Čo čítať: Snaž sa, aby Tvoje čítanie bolo dostatočne odborné. Je rozdiel medzi literatúrou, ktorá sa na vedu iba hrá a takou, ktorá to myslí vážne. Všeobecne povedané, nespomínaj literatúru, ktorá nebola písaná ozajstným vedcom v tvojom obore a ktorá nepoužíva odbornú terminológiu.

 

Pozor na otázky: Ak si spomenul/a nejakú známejšiu knihu, je dosť pravdepodobné, že tvoj interviewer (prípadne i admission officer) tú knihu alebo článok čítal/a. Preto musíš dať pozor na to, ako ukázať, že tú knihu ozaj poznáš. Skús pridať nejaké detaily, prípadne nejakú úvahu ohľadom problémov, ktorým sa tá kniha/publikácia venoval.