Na rozdiel od slovenských vysokých škôl sú v zahraničí dôležitou časťou prihlášky aktivity, ktorým sa počas strednej školy študenti venujú. Stredoškoláci si vďaka nim vedia rozšíriť obzory, získať cenné skúsenosti a lepší prehľad o svojom odbore. Kedže sa na univerzity hlási veľa záujemcov s výborným prospechom práve vďaka aktivitám vedia vystúpiť z radu a zaujať.
Najlepšiu radu pre výber aktivít je: rob to čo ťa baví a zaujíma. Pri výbere aktivít je dôležité myslieť aj na požiadavky univerzity - v Anglicku sa dôraz kladie na aktivity, ktoré súvisia s odborom, na ktorý sa hlásite, v USA si univerzity cenia rôznorodosť.
Jedným zo stredoškolských programov uznávaným na zahraničných vysokých školách je International Baccalaureate Diploma, v skratke IB. Ide o dvojročný program v anglickom jazyku, kde sa do väčšej hĺbky venuješ šiestim predmetom zo štyroch kategórií a program ukončíš medzinárodnou maturitou, ktorá je zrovnoprávnená s národnou. Okrem týchto šiestich predmetov máš hodiny ToK (Theory of Knowledge; niečo ako filozofia) a povinné mimoškolské aktivity CAS (Creativity, Action, Service). Jedným z najväčších rozdielov medzi IB a národným programom je povinná maturita z matematiky a jedného „vedného“ predmetu (z biológia, chémia, fyzika, informatika).
Aj keď je takéto štúdium mimoriadne náročné a ukrajuje z mimoškolského času, dokáže vo veľa ohľadoch lepšie pripraviť na univerzitu. Absolvovanie IB programu môže taktiež pomôcť pri hlásení sa na vysoké školy ako Unviersity of Oxford, Unviersity of Cambridge, alebo na odbory lekárstva či veterinárneho lekárstva. V týchto prípadoch môžeš práve štandardizovanou maturitou z IB dokázať univerzitám svoj akademický potenciál.
Na Slovensku je tento program ponúkaný na štyroch a v Čechách na jedenástich stredných školách. Tu si môžeš vyhľadať školy, ktoré ponúkajú IB program. Niektoré sú súkromné a za štúdium sa musí platiť, no existujú aj školy, na ktoré sa dostaneš prijímacími pohovormi, napríklad Gymnáziu Jura Hronca v Bratislave.
Je však dôležité si uvedomiť, že medzinárodné programy nie sú jedinou cestou do zahraničia, môžu značne obmedziť množstvo tvojho voľného času a požiadavky z univerzít na IB maturitu sú častokrát ťažšie splniteľné ako tie na národné maturity.
Za skratkou UWC sa skrýva organizácia United World Colleges, ktorá prevádzkuje 17 súkromných stredných škol po celom svete. Na každej UWC škole sa študuje IB Diploma programme, ktorý sám osebe otvára stredoškolákom mnohé dvere. Pridaná hodnota UWC je vo veľkom množstve finančných prostriedkov, ktoré majú tieto školy k dispozícii, vďaka ktorým škola poskytuje žiakom nadštandardný servis a pomoc s viacerými aspektami študentského života, mimo iného aj s hlásením sa na univerzity. Nezanedbateľným plusom je aj sieť absolventov, ktorá môže terajším študentom pomôcť so stážami či zamestnaniami po štúdiu.
UWC chce dosiahnúť medzinárodnú diverzitu na svojich školách, a preto ponúka štipendiá, ktoré robia štúdium na týchto školách finančne možné aj pre Slovákov. Na UWC školy sa hlási cez národné organizácie, tú Slovenskú môžeš nájsť na stránke http://www.uwc.sk/. Prijímací proces je pomerne náročný, treba napísať štruktúrovaný "životopis," motivačný list a dve úvahy na predom stanovené témy. Prihlásiť sa môžu len študenti, ktorí budú mať 1. Septembra nového školského roku menej ako 18 rokov.
Európske UWC školy sú v Taliansku, Nemecku, Holandsku, Veľkej Británii, Bosne a Hercegovine a v Nórsku.
Co sa týká predmetov:
Co mozes robit mimo skolne lavice:
Erasmus nielen pre vysokoškolákov
- zahraničné prostredie s medzinárodnými účastníkmi
- možnosť zúčastniť sa ako jednotlivec alebo cez mládežnícku agentúru
- užasná príležitosť učiť sa, komunikovať a vylepšiť si angličtinu
Typy projektov:
1. Youth Exchange – na určitú temu, workshopy, team-buildingy, zaujimavá forma mimoškolského vzdelávania, trvanie: +- 1 týžden
2. Training Course – zamerané na vzdelávanie pracovníkov s mládežov, možnosť získania informacii k tvorbe vlastného projektu, zamerane na rôzne oblasti vzdelávania, trvanie: +- 1 týždeň
Ďalšie užitočné linky:
Sporty su skvely zposob ako travit volny cas a rozvijat nejen svoje fyzicke dovednosti ale aj sebadisciplinu, tymovost a dalsie vlastnosti, ktore sa ti mozu zist aj behem studia.
Aj hudba a umenie sluzi k vseobecnomu rozvoju osobnosti. V kruzkach a spolkach mozes stretnut like-minded people, je to aktivne a prinosne straveny volny cas, mozes nejaky aj sam zalozit a viest.
Univerzity ocenia, ak študent úkáže záujem o svoj odbor ešte pred začiatkom štúdia. Čítanie relevantných materiálov je dobrým spôsobom, ako tento záujem ukázať, obzvlášť ak Tvoj odbor súvisí s Humanities (Economics, Psychology, History, Law).
Na to, aby si úspešne mohol/mohla využiť čítanie v prijímacom procese, treba dávať pozor na niekoľko vecí:
Čo čítať: Snaž sa, aby Tvoje čítanie bolo dostatočne odborné. Je rozdiel medzi literatúrou, ktorá sa na vedu iba hrá a takou, ktorá to myslí vážne. Všeobecne povedané, nespomínaj literatúru, ktorá nebola písaná ozajstným vedcom v tvojom obore a ktorá nepoužíva odbornú terminológiu.
Pozor na otázky: Ak si spomenul/a nejakú známejšiu knihu, je dosť pravdepodobné, že tvoj interviewer (prípadne i admission officer) tú knihu alebo článok čítal/a. Preto musíš dať pozor na to, ako ukázať, že tú knihu ozaj poznáš. Skús pridať nejaké detaily, prípadne nejakú úvahu ohľadom problémov, ktorým sa tá kniha/publikácia venoval.