Škótsko

Škótsko patrí k stále vyhľadávanejším destináciam nielen kvôli svojej dychberúcej prírode, ale najmä kvalite vysokých škôl. Škótsko sa môže pýšiť až štyrmi prastarými kráľovskými univerzitami, vrátane Edinburghu, St Andrews, Glasgow a Aberdeen. Škótsko, jeho kultúra, hlavne Škóti v dlhých sukniach hrajúcich na gajdy, a pohostinnosť ľudí si chytilo za srdce už mnoho študentov.

 

Deadline pre zaslanie prihlášky je 26. január 2022 o 18:00 GMT.

Školné

závisí od univerzity,
od £9 000 až £31 000 / rok

Životné náklady

£4 500 až £8 000 / rok

Top univerzity

University of Edinburgh, University of St Andrews, University of Glasgow, University of Aberdeen

Univerzity v Škótsku

V Škótsku je niekoľko špičkových univerzít, ktoré sú populárne medzi Britmi a pokým neprišiel Brexit, tak aj medzi študentmi Európskej Únie (štúdium bolo zdarma). Hlavným mestom Škótska je Edinburgh, ktorý je aj domovom najpopulárnejšej University of Edinburgh. Ďalšie populárne a kvalitné univerzity sú University of St Andrews, ktorá je hlavne známa svojím zameraním na humanitné odbory a naštevovali ju aj Princ William a Kate. Ďalšia v poradí naštevovanosti a kvality je University of Glasgow, ktorú hlavne preslávil škótsky ekonóm Adam Smith. University of Glasgow je jedna z najlepších v Británii na psychológiu a preto ju odporúčame hlavne záujemcom o tento predmet. Ďalšie populárne miesta pre študentov sú University of Dundee a University of Aberdeen, odporúčame ich hlavne záujemcom o vedy a strojárstva.


Na rozdiel od zvyšku Británie, bakalárske štúdium v Škótsku trvá o rok dlhšie, takže 4 roky.

viktoria round

Viki

Na štúdium Ekonómie som si vybrala University of Glasgow kvôli svojmu dobrému menu medzi škótskymi univerzitami a kvôli flexibilnému systému výučby, ktorý umožňuje študentom vzdelávať sa vo viacerých odboroch. Túto možnosť som využila, a k štúdiu Ekonómie som si pridala aj Business a Management. Na štúdiu v Glasgow sa mi najviac páčila silná prítomnosť študentských spolkov, do ktorých som sa aktívne zapájala a ktoré som si zamilovala. Škótsko by som odporučila každému, koho láka anglicky hovoriaca krajina a zároveň chce znížiť svoje náklady, ktoré sú v porovnaní s Anglickom nižšie.

deliace kruhy

Prihláška

Do Veľkej Británie, vrátane Škótska, sa prihlasuje cez centralizovaný systém UCAS. Pretože je o britské univerzity z Česka a Slovenska zvyčajne veľký záujem, pripravili sme pre Vás špeciálnu stránku venovanú prijímaciemu procesu cez UCAS. 

veronika round

Veronika

Prihlášku cez UCAS na 5 rôznych univerzít som podávala v januári. Prihláška bola jednoduchá na vyplnenie, najviac času zabralo nadraftovanie dobrého personal statementu. Ďalej som si musela vypýtať referencie od profesora a zadať predpokladané známky z maturít. Mojich 5 prihlášok išlo na univerzity do Anglicka ako aj do Škótska, primárne na odbor medzinárodných vzťahov s duálnym štúdiom lingvistiky. Z piatich prihlášok som dostala 4 ponuky (offers) a nakoniec som si vybrala University of Aberdeen v Škótsku, na ktorú som splnila aj všetky podmienky a v septembri nastúpila na štúdium.

deliace kruhy

Víza

Rovnako ako v prípade Anglicka, študenti a študentky, ktorí/é začínajú dlhodobé štúdium po 1. januári 2021 (tj. pobyt dlhší ako 6 mesiacov), musia požiadať o študentské víza za pomoci nového imigračného bodového systému. Víza stoja £348 a zaplatiť budú študenti musieť aj Immigration Health Surcharge, aby mali zdarma prístup k zdravotnému systému NHS, v sume £470.

 
Ďalšie podmienky:


  • Študent/tka musí dosiahnuť aspoň 70 bodov (poskytnutím dokladov ako nepodmienečná ponuka od sponzorskej univerzity vo forme CAS listu, doklad o znalosti angličtiny, doklad o finančnej zábezpeke a pod.)

  • Podať si žiadosť môžu až 6 mesiacov pred začiatkom štúdia.

  • O tieto víza sa žiada len raz počas celej doby štúdia.

Po konci štúdia si budú môcť podať žiadosť o tzv. Graduate visa, ktoré im umožnia zostať vo Veľkej Británii po dobu maximálne 2 rokov za účelom práce alebo aj hľadania si práce. Tento systém Británia spustila v lete 2021.

deliace kruhy

Školné

S Brexitom prišla zlá správa aj zo Škótska, ktoré doteraz ponúkalo svoje kvalitné školstvo zadarmo a tešilo sa veľkej popularite aj u nás. Oficiálne vyhlásenie škótskej vlády hovorí: “Ministri potvrdili, že dôsledkom Brexitu, európski vysokoškoláci a vysokoškoláčky už nebudú mať nárok na podporu školného počnúc akademickým rokom 2021/22. Status domáceho školného tak pre týchto študentov a študentky končí. Toto nasleduje po rozhodnutí Spojeného kráľovstva opustiť Európsku úniu; hlboko škodlivé rozhodnutie, ktoré bolo prijaté proti želaniam obyvateľov Škótska.”

 

Na základe nových pravidiel si uchádzači a uchádzačky z EÚ musia celé školné zaplatiť sami/é bez pomoci škótskej vlády, tzv. SAAS. Výška školného pre bakalársky stupeň (undergraduate) pre medzinárodných študentov a študentky, ktorá sa zvyšuje každoročne a určujú ju univerzity samotné, sa pohybuje v rozmedzí 9 000 až 30 000+ libier ročne - vyššie školné si účtujú hlavne najkvalitnejšie inštutúcie v krajine ako University of St Andrews či University of Edinburgh. 

 
Študentom odporúčame pozrieť si na oficiálnych stránkach univerzít nanovo vypočítanú výšku školného určeného pre medzinárodných študentov a študentky (Overseas/International students).

 

Škótski lídri a líderky prisľúbili, že ak by sa mali opätovne stať členmi EÚ (tak ako si zvolili zostať v Únii počas referenda z roku 2016), školné by bolo opäť raz plne hradené vládou.

deliace kruhy

Životné náklady

ross-sneddon-G4fPRLboREI-unsplash

Životné náklady v Škótsku sa líšia od mesta k mestu. Pre orientáciu však dávame hrubý náčrt, s akým rozpočtom môžu študenti počítať.

 

  • Ubytovanie (intráky): £350 - £600 záleží, či sa intrák nachádza na campuse alebo mimo neho; (byt) £300 - £450
  • Strava: £150 - £200 mesačne za potraviny a obed na campuse
  • Telefón: £5 - £20 záleží od balíka (mnoho študentov využíva giffgaff)
  • MHD: v priemere 2 libry za cestu

Veľa študentov popri štúdiu pracuje, či už v službách (reštaurácie, v predajniach) alebo priamo na univerzite (práca v kantýne, organizácia dni otvorených dverí, campus tours). Minimálna hodinová mzda v Škótsku je na úrovni £6.56-£6.83/h (18 - 20 rokov) a £8.36-£9.18/h (21 - 22 rokov), s ktorou študenti dokážu pokryť životné náklady potrebné na život popri škole.

 

Vo väčšine miest je pravidlom, že čím bližšie študent býva k univerzite, tým je aj nájom na bývanie drahší. Ak plánujete ušetriť na bývaní, určite odporúčame rozhliadnúť sa aj po odľahlejších častiach, čo môže predstavovať prechádzku 20-30 min. do školy alebo krátku cestu autobusom.

veronika round

Veronika

Vrámci môjho štúdia na University of Aberdeen som bývala aj priamo na campuse, ale aj v prenajatom byte. Ako prváčka som bývala na intráku, čo bolo síce finančne náročnejšie (okolo 400 libier aj s energiami), ale na druhej strane som mala príležitosť sa pozoznamovať s ďalšími študentmi. Ďalšie roky som si už prenajímala byt a cena prenájmu sa v Aberdeene pohybovala okolo 300 libier aj s energiami. Sama som si varila a potraviny ma mesačne vyšli okolo 100 libier. Vonku som sa stravovala málokedy, ale keď už som sa rozhodla jesť vonku, tak to bolo vždy okolo 7-8 libier za jedlo. Kam sa dalo som chodila pešo, celodenný študentský lístok stál 3.50, čo som si kúpila len v prípade, keď som vedela, že bude poriadne využitý. Na spolky a nejaké tie pivá som si nechávala okolo 50 libier mesačne. Posledne dva ročníky som popri škole pracovala pre univerzitu ako ambasádorka pre výmenných študentov, čo mi pomohlo vykryť životné náklady.

deliace kruhy

Štipendiá a možnosť financovania

Škótsku veľmi záleží na tom, aby "napravili" škody, ktoré spôsobil Brexit, a tak koncom septembra 2021 vyhlásili novú £2.25 miliónovú štipendijnú schému výhradne pre študentov z EÚ, ktorá spadá pod Saltire Scholarship program. Stovky študentov a študentiek z EÚ tak dostanú možnosť pokrytia aspoň časti ich školného. Táto schéma sa však vzťahuje len na postgraduálne programy:  

 

  • University - Masters/Taught Postgraduate (TPG) level
  • College - Higher National (HN) level, a teda Higher National Certificate (HNC) alebo Higher National Diploma (HND).

Schéma štipendií Saltire bola navrhnutá tak, aby pomohla zmierniť negatívny vplyv Brexitu na počty študentov. Najnovšie údaje z UCAS ukazujú až 41% pokles počtu študentov z EÚ, ktorí sa uchádzali o štúdium na škótskych univerzitách v akademickom roku 2021/2022.

 

Financie boli pridelené univerzitám prostredníctvom Scottish Funding Council a študenti, ktorí začali študovať na jeseň 2021 alebo v januári 2022, už mohli požiadať o podporu - jedno štipendijné miesto má hodnotu 8 000 libier pre 'University' a 4 000 libier pre 'College'. Deadline pre poslanie žiadosti o toto štipdendium je 29. apríla 2022.

 

Mnohé univerzity však ponúkajú aj svoje vlastné štipendiá ako napríklad Undergraduate Excellence Scholarship od University of Glasgow, ktoré je vo výške zníženia školného o 7 000 libier ročne.

deliace kruhy

Študentské mestá

Edinburgh

connor-mollison-d7_TtRp1s9s-unsplash

Hlavné mesto Škótska je vybudované na 7 kopcoch s veľmi svojskou architektúrou. Je známe svojim hradom, historickým centrom a veľkolepými festivalmi. Edinburgh, čo sa týka života, je o niečo drahší ako ostatné škótske mestá, ale aj napriek tomu je to určite jedno z najlepších študentských miest na život, hlavne vďaka svojej tradícii ako aj mnohým aktivitám.

Glasgow

glasgow-2173449_1920

Glasgow je najväčším mestom v Škótsku a je populárne pre turistov, ale aj pre študentov z iných miest hlavne vďaka svojej bohatej kultúre a možnostiam nočného života. Odohráva sa tu aj mnoho koncertov. Medzi ďalšie známejšie študentské mesta patria aj napríklad St. Andrews, Aberdeen, Dundee ci Stirling.

veronika round

Veronika

Aberdeen je na Britániu jedno z najšedivejších miest, vďaka svojej veľmi typickej architektúre. Ako študentské mesto však ponúka veľa možností, čo sa týka rôznych pubov, ale aj príležitosti na prácu vrámci univerzity, ale aj vrámci mesta ako takého. Má krásny Seaton park, ktorý je najkrajší hlavne, keď všetko rozkvitne. V každom prípade, kampus atmosféra je nezabudnuteľná, žije to študentmi a rôznymi spolkami, do ktorých sa odporúčam zapojiť.

deliace kruhy

 

Prečítaj si blogy našich členov a členiek o vysokoškolskom štúdiu v Škótsku: