Škótsko

Škótsko patrí k  stále vyhľadávanejším destináciam nielen kvôli svojej dychberúcej prírode, ale najmä kvalite vysokých škôl. Škótsko sa môže pýšiť až štyrmi prastarými kráľovskými univerzitami, vrátane Edinburghu, St. Andrews, Glasgow a Aberdeen. Škótsko, jeho kultúra, hlavne Škóti v dlhých sukniach hrajúcich na gajdy, a pohostinnosť ľudí si už chytilo za srdce mnoho študentov

Školné

závisí od univerzity

Životné náklady

4 500 -  8 000 £ / rok

Top univerzity

University of Edinburgh, University of St Andrews, University of Glasgow, University of Aberdeen

V dôsledku Brexitu sa mnohé veci ohľadom štúdia vo Veľkej Británii zmenili alebo ešte len zmenia. Na aktualizácii tejto stránky práve teraz intenzívne pracujeme, najnovšie informácie si radšej zatiaľ prečítaj v našom novom blogu o Brexite.

Univerzity v Škótsku

V Škótsku je niekoľko špičkovych univerzít ktoré sú populárne medzi Britmi a vďaka veľmi dobrým podmienkam, aj medzi študentami Európskej Únie. Hlavným mestom Škótska je Edinburg, ktorý je aj domovom najvýberavejšej univerzity, University of Edinburgh. Ďalšie populárne a kvalitné univerzity sú University of St. Andrews, ktorá je hlavne známa svojím zameraním na humanitné odbory a naštevoval ju aj Princ Wiliam a Kate. Ďalšia v poradí naštevovanosti a kvality je University of Glasgow, ktorú hlavne preslávil škótsky ekonóm Adam Smith. University of Glasgow je jedna z najlepších v Británií na Psychológiu a preto ju hlavne odporúčame záujemcom o tento predmet. Ďalšie populárne miesta pre študentov sú University of Dundee a University of Aberdeen, odporúčame ich hlavne záujemcom o vedy a strojárstva.

Na rozdiel od zvyšku Británie, bakalárske štúdium v Škótsku trvá o rok dlhšie, takže 4 roky.

viktoria round

Viki

Na štúdium Ekonómie som si vybrala University of Glasgow kvôli svojmu dobrému menu medzi škótskymi univerzitami a kvôli flexibilnému systému výučby, ktorý umožňuje študentom sa vzdelávať vo viacerých odboroch. Túto možnosť som využila a k štúdiu Ekonómie som si pridala aj Business a Management. Na štúdiu v Glasgow sa mi najviac páčila silná prítomnosť študentských spolkov, do ktorých som sa aktívne zapájala a ktoré som si zamilovala. Škótsko by som odporučila každému, koho láka anglicky hovoriaca krajina a zároveň chce znížiť svoje náklady, ktoré sú v porovnaní s Anglickom nižšie.

deliace kruhy

Prihláška

Do Velké Británie se přihlašuje přes centralizovaný systém UCAS. Protože je o anglické univerzity z Česka a Slovenska obvykle velký zájem, připravili jsme pro vás speciální stránku věnovanou přijímacímu řízení přes UCAS.

veronika round

Veronika

Prihlášku cez UCAS na 5 rôznych univerzít som podávala v januári. Prihláška bola jednoduchá na vyplnenie, najviac času zabralo nadraftovanie dobrého personal statementu. Ďalej som si musela vypýtať referencie od profesora a zadať predpokladané známky z maturít. Mojich 5 prihlášok išlo na univerzity do Anglicka ako aj do Škótska, primárne na odbor medzinárodných vzťahov s duálnym štúdiom lingvistiky. Z piatich prihlášok som dostala 4 offers a nakoniec som si vybrala University of Aberdeen v Škótsku, na ktorú som splnila aj všetky podmienky a v septembri nastúpila na štúdium.

deliace kruhy

Víza

Do Škótska momentálne stačí občiansky alebo pas. Bude však potrebné sledovať situáciu okolo Brexitu. Aktuálné informácie hladaj tu.

deliace kruhy

Školné

Financovanie školného v Škótsku poteší nejedného stredoškoláka rozhodujúceho sa pre túto krajinu, pretože školné je celé hradené škótskou vládou, tzv. SAAS. Stačí, aby študent po prijatí na školu zašiel na stránku SAAS, zaregistroval sa, vyplnil formulár s informáciami o sebe a škole, na ktorú bol prijatý a o zvyšok sa už postará priamo univerzita. Prihlášku treba vyplniť pred a poslať do 30. májom. Ak však sa Vám pred týmto termínom nepodarí zaregistrovať, prihláška sa dá odoslať aj neskor avšak sa môže stať, že Vám SAAS preplatí školné o niečo neskôr. Viac informácii o procese môžete nájsť tu.

deliace kruhy

Životné náklady

road-2470177_1920

Životné náklady v Škótsku sa líšia od mesta k mestu. Pre orientáciu však dávame hrubý náčrt, s akým rozpočtom počítate.

Ubytovanie (intráky): 350-500 záleží, či sa intrák nachádza na campuse alebo mimo neho; (byt) 300-450
Strava: 150-200 mesačne za potraviny a obed na campuse
Telefón: 5-20 záleží od balíka (mnoho študentov využíva giffgaff)
MHD: v priemere 2 libry za cestu


Veľa študentov popri štúdiu pracuje, či už v službách (reštaurácie, v predajniach) alebo priamo na univerzite (práca v kantýne, organizácia dni otvorených dverí, campus tours). Minimálna hodinová mzda v Škótsku momentálne dosahuje 6.70 libry (www.minimum-wage.co.uk/), s ktorou študenti dokážu pokryť životné náklady potrebne na život popri škole.


Vo väčšine miest je pravidlom, že čím bližšie študent býva k univerzite, tým je aj nájom na bývanie drahší. Ak plánujete ušetriť na bývaní, určite doporučujeme sa rozhliadnúť aj po odlahlejších častiach, čo môže predstavovať prechádzku 20-30 min do školy.

veronika round

Veronika

Vrámci môjho štúdia na University of Aberdeen som bývala aj priamo na campuse, ale aj v prenajatom byte. Ako prváčka som bývala na intráku, čo bolo síce finančne náročnejšie (okolo 400 libier aj s energiami), ale na druhej strane som mala príležitosť sa pozoznamovať s ďalšími študentami.  Ďalšie roky som si už prenajímala byt a cena prenájmu sa v Aberdeene pohybovala okolo 300 libier aj s energiami. Ja som si sama varila a potraviny ma mesačne vyšli okolo 100 libier. Vonku som sa stravovala málokedy, ale keď už som sa rozhodla jesť vonku, tak to bolo vždy okolo 7-8 libier za jedlo. Kam sa dalo som chodila pešo, celodenný študentský lístok stál 3.50, čo som si kúpila len v prípade, keď som vedela, že bude poriadne využitý. Na spolky a nejaké tie pivá som si nechávala okolo 50 libier mesačne. Posledne dva ročníky som popri škole pracovala pre univerzitu ako ambasádorka pre výmenných študentov, čo mi pomohlo vykryť životné náklady.

deliace kruhy

Štipendiá a možnosť financovania

Ako sme spomínali v sekcií školné, to je hradené Škótskou vládou. O preplatenie školného stačí požiadať cez portál SAAS. Okrem toho, SAAS ponúka aj študentské pôžičky na živobytie, avšak tie nie sú prístupné pre EÚ študentov.

deliace kruhy

Študentské mestá

Edinburgh

administration-architecture-art-161863

Hlavné mesto Škótska je vybudované na 7 kopcoch s veľmi svojskou architektúrou. Je známy svojim hradom historickým centrom a veľkolepými festivalmi. Edinburg, čo sa týka života, je o niečo drahší ako ostatné Škótske mestá, ale aj napriek tomu, je to určite jedno z najlepších študentských miest na život, hlavne vďaka svojej tradícii ako aj aktivitami, ktoré sa tu dajú robiť.

Glasgow

glasgow-2173449_1920

Glasgow je najväčším mestom v Škótsku a je populárny pre turistov, ale aj pre študentov z iných miest, hlavne vďaka svojej bohatej kultúre a možnostiam nočného života. Odohráva sa tu aj mnoho koncertov.  Medzi ďalšie známejšie študentské mesta patria aj napríklad St. Andrews, Aberdeen, Dundee ci Stirling.

veronika round

Veronika

Aberdeen je na Britániu jedno z najšedivejších miest, vďaka svojej veľmi typickej architektúre. Ako študentské mesto však ponúka veľa možností, čo sa týka rôznych pubov, ale aj príležitosti na prácu vrámci univerzity, ale aj vrámci mesta ako takého. Ma to krásny Seaton park, ktorý je najkrajší hlavne, keď všetko rozkvitne. V každom prípade, kampus atmosféra je nezabudnuteľná, žije to študentami a rôznymi spolkami, do ktorých sa odporúčam zapojiť.