FAQ

Ako dobre po anglicky musím vedieť?

Väčšina študentov si možno nevie predstaviť štúdium v cudzom jazyku. Netreba sa báť, pretože jazyk je hlavne o cviku. Aj ten najlepší jazykár potrebuje nejaký čas, aby si zvykol na komunikáciu, ale nakoniec sa všetci “adaptujú”. Dôkazom je množstvo českých a slovenských študentov z konvenčných stredných škôl a gymnázii, ktorí už roky úspešne študujú v zahraničí. Pomôcť môže čítanie cudzej literatúry, alebo aj novín, ktoré Vám umožnia rozširiť si slovnú zásobu. Pozeranie televízie alebo filmov v cudzom jazyku Vám pomôže s konverzáciou. Pozri se aj na náš návod, ako na angličtinu. Hlavné je, nebáť sa opýtať, ak Vám nie je niečo jasné. Vo vašom okolí určite budú ľudia, ktorí Vám radi pomôžu, či už kamaráti, alebo vyučujúci.

giulia-bertelli-104575

Koľko také štúdium v zahraničí stojí?

Štúdium v zahraničí je finančne nákladná aktivita, avšak ak by financie mali byť tvoja jediná prekážka, tak sa dá vždy zvládnuť. Prehľad študijných poplatkov a životných nákladov nájdeš na stránke konkrétnej krajiny cez náš prehľad krajin. Zároveň tam nájdeš aj možnosti štipendií pre konkrétne krajiny. Pre možnosti financovania ktoré sú dostupné pre viacero krajín pre slovenských a českých študentov navštív našu stránku o štipendiách.

 

Oplatí sa mi viac slovenská maturita alebo britské A-levels/iná zahraničná kvalifikácia?

Mnoho študentov, ktorí momentálne študujú v Anglicku/zahraničí, alebo nad tým rozmýšľajú sa nás pýta, či je výhodnejšie spraviť si slovenskú maturitu alebo britské A-levels/inú zahraničnú kvalifikáciu. Toto rozhodnutie nie je tak veľmi o konkrétnej kvalifikácii, ako o celkovej školskej atmosfére.


Anglická/zahraničná stredná môže mať lepšiu infraštruktúru na podporu pri prihlasovacom procese či do Británie (UCAS), alebo kamkoľvek inak. Tým myslíme, že možno vedia napísať kvalitnejšiu referenciu, že možno majú lepších kariérnych poradcov, že možno vedia lepšie zariadiť mock interviews (ak sa hlásiš na školu, ktorá to vyžaduje), že možno vedia lepšie odsupervisovat Extended Project (niečo ako stredoškolská odborná činnosť, je to malá diplomovka, ktorá ti veľmi pomôže pri prihláške na top univerzity), atď. Rok v zahraničí ti môže zlepšiť angličtinu alebo lokálny jazyk, môžeš mať ďalšiu multikulturálnu skúsenosť, atď. Ak ti záleží na týchto veciach, tak je tiež na zváženie, či tam neštudovať.


Na druhú stranu, väčšina z nás sa dostala do zahraničia zo slovenskej / českej školy bez problémov. Slovenská maturita je porovnateľne ľahšia a pre väčšinu univerzít je plnohodnotným ekvivalentom A-levels/IB/AP/lokálnej kvalifikácie. Ak máš na Slovensku / Česku dobré kontakty a zaujímavé mimoškolské aktivity, pravdepodobne sa ti oplatí zostať doma a venovať sa aktivitám popri škole.


Ak by si chcela pomôcť so štúdiom strednej v zahraničí, odporúčame ti navštíviť stránky neziskovky, ktorú založila naša kamarátka Ivana Drdáková na základe svojich vlastných skúseností zo štúdia. Zároveň ti odporúčame pozrieť si aj štipendiá od UWC Slovensko  a UWC Česko, ktoré každý rok ponúkajú štúdium na zahraničných IB školách po celom svete. Pozri sa aj na HMC, ktoré ponúka rok na britských školách pre študentov zo strednej a východnej Európy. Nakoniec, pozri sa aj na slovenskú LEAF Academy. Rovnako ako pri štúdiu na vysokej, odporúčame ti ísť študovať cez štipendijné organizácie / priamo školy a nie agentúry, ktorá ťa často pošlú na nie veľmi kvalitné školy. Viac o tom hovoríme aj tu.  


To, kam sa rozhodneš študovať bude kombinácia akademickej kvality a stimulujúceho prostredia. Kvalitné stredné školy sú na nezaplatenie, veľmi dobre ťa pripravia na nasledujúce štúdium a spoznáš sa so zaujímavými ľuďmi. Zároveň však môžeš mať kvalitnú školu a prostredie ktoré ti dovolí rozvíjať sa aj doma na Slovensku / Česku.

helloquence-51716

Ako funguje prihlasovanie?

Prihlasovanie sa veľmi liši krajina od krajiny. Pre konkrétny prihlasovaní proces sa pozri na stránku krajiny, ktorá ťa zaujíma cez náš prehľad krajin. Vo všeobecnosti však platí, že prihlasovací proces do zahraničia je omnoho jednoduchší ako na Slovensku alebo v Česku. Často prebieha cez centralizovaný systém, málokedy cez konkrétnu stránku školy. Môžeš sa tešíť na proces, ktorý celý vybavíš online a je často omnoho lacnejší.

 

Prečo to vlastne celé robíte?

Na Slovensku a v Čechách doposiaľ chýbala iniciatíva, ktorá by zozbierala skúsenosti slovenských a českých študentov zo zahraničia. Po množstve otázok, ktoré sme osobne dostávali, sme sa rozhodli vytvoriť centralizovanú stránku plnú praktických informácií. Veríme, že vynaložené úsilie dokáže pomôcť jednotlivcom aj spoločnosti. Robíme to zadarmo a vo voľnom čase, pretože aj nám často takto starší spolužiaci/kamaráti pomohli. Chceli sme, aby takáto pomoc bola voľne dostupná pre každého slovenského a českého študenta, ktorý má na to študovať na top zahraničnej univerzite, aby sa mal rovnaké šance ako jeho konkurenti z iných krajín s lepšou infraštruktúrou alebo z privátnych škôl. Viac sa môžeš dozvedieť v sekcii O nás a neváhaj nás kontaktovať.

 

Som už študent v zahraničí, môžem sa k vám pridať?

Jasné! Budeme veľmi radi. Daj nám o sebe vedieť, porozpráva sa s tebou náš HR Officer, ktorý ti povie viac o tom, ako nám môžeš pomôcť. Pre prehľad všetkých aktivít, ktorým sa venujeme, mrkni sa na stránku O nás.

 

Ako fungujú pohovory na Oxford/Cambridge/Imperial/medicínu …?

Najpopulárnejšie univerzity  a predmety väčšinou vyžadujú od študentov aj pohovor, aby nazbierali čo najviac informácii o kandidátoch a vybrali tak len tých najlepších. Pohovor môžete očákávať, ak sa hlásite na takmer všetky predmety na Oxbridge, Imperial, ale aj na medicínu alebo právo na iných Univerzitách. Univerzity Vám dopredu dajú vedieť, že ste boli pre pohovory vybraný a povedia Vám, kedy Vás očakávajú.


Bezpochyby sa treba na tieto pohovory pripraviť, kedže daní ľudia budú mať Vašu prihlášku naštudovanú. Príprava by sa mala zamerať na dva aspekty: detaily z prihlášky (napr. úspechy a motivácie) a akademické schopnosti/znalosti.


K prvému aspektu si treba si pripraviť pár viet argumentácie na aktivity a úspechy, ktoré ste spomenuli v prihláške. Napríklad, ak ste sa zúčastnili na školskej olympiáde, treba vedieť povedať prečo ste sa zúčastnili a čo Vám to dalo osobnoste, ale aj akademicky. Určite padne aj otázka, prečo ste si vybrali daný predmet a/alebo univerzitu, pri ktorej treba ukázať Vaše zanietenie. Veľa ludí sa zameriava na svoje silné stránky, ale netreba zabúdať aj na svoje slabšie stránky. Ohľadom tohto aspektu, ale aj o tom ako zvládnuť pohovory, existuje aj veľa literatúry a online materiálov (napr. “Strenghts Finder” od Toma Ratha).


Napriek všetkému, Vašu univerzitu bude hlavne zaujímať, ako ste na tom akademicky a ako Vám to “páli”. Veľká časť pohovoru bude zrejme zameraná na riešenie problému alebo debaty vrámci Vašeho oboru. Na túto časť je ťažké sa samostatne pripraviť. Skúšajúci sa Vás budú pýtať otázky, až pokiaľ si nebudete istý odpoveďou a tak sa Vás budú snažiť donútiť myslieť samostatne. Netreba sa báť, ale treba s nimi komunikovať Váš myšlienkový proces a ukázať im, že viete samostatne uvažovať. Nemusíte sa dopracovať k správnej odpovedi, pokiaľ si budete vedieť svoje závery dobre a rozumne obhájiť.


Nemusíte sa báť, pretože v Unimaku Vám radi pomôžeme so všetkými aspektami pohovorov. Stačí nás len kontaktovať, ak máte nejaké dotazy, alebo si potrebujete precvičiť pohovor. A rozhodne sa mrkni aj na osobnú skúsenosť našej členky Dominiky, ktorá popisuje svoj pohovor na Oxforde.