UCAS

Každý rok opravujeme desítky Personal Statements, který je vyžadován v přihlašovacím systému UCAS na anglické a skotské univerzity. Ačkoliv je UCAS sám o sobě docela přehledný, rozhodli jsme se ti celý postup přiblížit na osobních zkušenostech našich členů, kteří již v UK studují. Pokud bys přesto měl nějaké otázky, neváhej nám napsat. Rádi ti poradíme, co a jak.

tim-gouw-227623-unsplash

Já, Gymnázium Jura Hronca a Oxford

Dominičina zkušenost s UCAS a přijímacím řízením na University of Oxford

Profil

Střední škola:  IB na GJH Bratislava
UCAS choices: Oxford, Imperial College, Durham, St Andrews, Southampton
Reference od: profesorky angličtiny
Personal Statement: pomoc od spolužačky a Unimaku

Vyberám si školu

Mojim hlavným dôvodom, prečo som si vybrala IB namiesto slovenskej maturity bol ten, že som mala pocit, že národný program mi neumožňoval posúvať sa ďalej v predmetoch, ktoré ma bavili. Už v tom čase som vedela, že sa chcem venovať predovšetkým fyzike, no o zahraničí som začala premýšľať až v priebehu prvého ročníka na IB, kde to, že absolventi študujú všade po svete, bolo vnímané ako úplne normálna vec. Povedala som si teda, že to skúsim.


Keďže mojej nemčine som neverila natoľko, aby som v nej dokázala študovať (a bakalárske kurzy v nemecky hovoriacich krajinách su väčšinou iba v nemčine), tak som prišla k rozhodnutiu, že sa teda pozriem na kurzy v Anglicku. Po niekoľkých debatách a konzultáciach jednak s rodičmi a jednak s profesormi a bývalými študentami našej školy som prišla k názoru, že keď už idem do prihlášky investovať toľko času, prečo teda nezamieriť aj na tie najlepšie školy – Oxford a Cambridge. Ako uchádzač o bakalárske štúdium sa však nemôžete hlásiť na oboje, čo viedlo k tomu, že som si nakoniec vybrala kurz Physics na Oxforde namiesto kurzu Natural Sciences na Cambridge kvôli väčšej špecifickosti a zamerania iba na fyziku. Do Británie sa môžete na jednu prihlášku hlásiť až na 5 škôl cez unifikovaný systém UCAS, tak som neskôr k Oxfordu pridala aj kurzy fyziky na univerzitách v Durhame, St Andrews, Southamptone a na Imperiali v Londýne.

Na Oxbridge sa prihlasuje trochu inak

Ak sa hlásite na Oxford alebo Cambridge, musíte prihlášku cez UCAS odoslať už do polovice októbra. Vo všeobecnosti to znamená, že musíte napísať tzv Personal Statement (skrátene PS, niečo ako motivačný list), vybaviť odporúčanie od jedného profesora a nahrať predpovedané známky z maturity. Na našej škole boli učitelia našťastie dobre oboznámení s týmto procesom, takže boli veľmi nápomocní a vedeli napríklad, ako sa také odporúčanie píše. V septembri maturitného ročníka som o odporúčanie poprosila moju profesorku angličtiny, pretože napriek tomu, že ma neučila predmet, ktorý som chcela na univerzite študovať, ona bola osobou, s ktorou som viackrát diskutovala výber univerzít a programov a teda poznala mňa aj moje motivácie najlepšie.


Čo sa týka PSka, na hodinách anglickej štylistiky nás naučili základy písania takého motivačného listu, no najväčšia pomoc prišla od kamaráta z Unimaku (vtedy ešte Oxbridge Admissions), ktorý vedel veľmi dobre poradiť, ako sa dá odlíšiť od ostatných uchádzačov a zaujať, a tiež akých chýb sa vyvarovať. Nakoniec mi veľmi pomohla jedna spolužiačka, ktorej prvým jazykom je angličtina, ktorá mi skontrolovala angličtinu a teda mi pomohla vyvarovať sa viacerým gramatickým chybám, ktoré by v motivačnom liste pôsobili veľmi zle. Prvú verziu motivačného listu som napísala už na konci predmaturitného ročníka, no finálnej verzii predchádzali ešte intenzívne dva týždne na prelome semptembra a októbra.


Po odoslaní samotnej prihlášky prišli na rad dva testy. Po prvé, britské školy vyžadujú dôkaz o tom, že viete dobre po anglicky. Viaceré školy v mojom prípade akceptovali IB angličtinu, no kvôli dvom univerzitám som na konci septembra ešte robila IELTS test v Bratislave na British Council. Po druhé, ak sa hlásite na Oxford, je veľmi pravdepobodné, že budete musieť ešte napísať tzv Aptitude Test z vášho oboru. V mojom prípade sa jednalo o PAT test (Physics Aptitude Test), ktorý som písala začiatkom novembra na mojej škole v Bratislave. Tento test bol rozdelený na dve časti – matematickú a fyzikálnu – a pre Oxford v princípe slúži ako prvý „filter“ uchádzačov. Skrátka, ak tento test nenapíšete dobre, tak je veľmi nepravdepodobné, že vás zavolajú na interview. Je teda veľmi dôležité, že sa pripravíte a oboznámite sa s osnovami, ktoré na teste budú testovať.

delfi-de-la-rua-140752-unsplash
Interview a offers

Pár týždňov po tom, čo som napísala PAT test, mi prišli dve pozvánky na interview – jedna z Imperialu a druhá z Oxfordu. Napriek tomu, že obidve školy sú známe ako top svetové univerzity boli tieto dve skúsenosti diametrálne odlišné. Interview na Imperiali sa udialo v priebehu jedného dňa. Najskôr nás previedli po celom kampuse a ukázali nám prostredie, v ktorom sa vyučuje a kde študenti počas prvého ročníka bývajú (tiež nás oboznámili s faktom, že astrofyzikálny spolok sem vraj pravidelne pozýva ich alumnusa Briana Maya), mali sme obed a potom najskôr skupinové interview a individuálne interview. Celé to však na mňa pôsobilo veľmi neosobne a stresujúco a ani počas interview som sa necítila úplne komfortne. Mala som zmiešané pocity.

 

Interview na Oxforde bolo doslova ako trojdňový výlet do Rokfortu. Ubytovali ma priamo na New College, kam som sa hlásila a kde sme mali k dispozícii tri jedlá denne v ich historickej jedálni. Za tie tri dni má každý absolvovať minimálne tri interviá – dve na college, kam sa hlási a jedno niekde mimo (ja som šla do St Anne’s College). Akokoľvek paradoxne do môže znieť, tie dve interviá na mojej college boli super zážitok sám o sebe. Necítila som sa v strese, ale skôr som mala pocit, že spolu s dvoma profesormi pracujeme spoločne na vyriešení daného problému. Najskôr sme začali s nejakým veľmi jednoduchým konceptom (napríklad projektil letiaci zo vzduchu do dreva), no postupnými otázkami sme sa dostali až k princípu protónovej terapie. Problémy boli zaujímavé a cítila som, že ak nakoniec dostanem miesto, tak takýto spôsob výučby (tzv. tutoriály) bude veľmi prínosný a bude mi dobre sedieť.


O necelý mesiac, 6. januára, mi prišla ponuka z Oxfordu, ktorá ma nesmierne potešila. Tak ako aj ponuky z ostatných štyroch univerzít, ponuka bola podmienečná, čo znamená, že univerzita vás oficiálne príjme iba ak dosiahnete určité výsledky na maturite. Našťastie, všetko sa podarilo dotiahnuť do úspešného konca a teraz môžem povedať, že si už druhý rok užívam riešenie zaujímavých problémov na tutoriáloch s oxfordskými profesormi.

katarzyna-grabowska-415001-unsplash

Všechny cesty vedou na Warwick

Jirkova zkušenost s UCAS a přijímacím řízením na University of Warwick

Profil

Střední škola:  česká maturita na šestiletém státním gymnáziu
UCAS choices: Manchester, Bath, Warwick, Edinburgh, St. Andrews
Reference od: profesorky angličtiny
Personal Statement: pomoc od kamaráda z Unimaku

Business for sure

Už na konci přematuritního na gymplu jsem věděl, že se budu hlásit na univerzitu do Británie. Chtěl jsem jít studovat Business a Management. Prošel jsem si pořádně stránku UCAS, abych si zjistil, co všechno přihláška obnáší, jak se vyplňuje a jaké jsou termíny. Dověděl jsem se, že se člověk může hlásit až na 5 škol, a tak jsem si začal prohlížet obory na jednotlivých školách a porovnávat je. Díval jsem se zejména na ty školy, které měly v daném předmětu dobré hodnocení, nabízely flexibilitu a mně vyhovující předměty. Také jsem se díval na prostředí školy či dostupnost.

 

Nakonec jsem se rozhodl pro kombinaci Warwick, Bath, Manchester a Edinburgh a St. Andrews ze skotských univerzit. Na svém Personal Statementu (PS) jsem začal pracovat již v srpnu před maturitním ročníkem a první dokončený draft jsem poslal Unimaku. Bylo určitě dobře, že jsem začal tak brzo. Jednak jsem se vyhnul dodělávání na poslední chvíli a jednak jsme měli s mým mentorem z Unimaku Tomášem dost času na pečlivou úpravu. Ta byla nutná, jelikož jsem dosud neměl s psaním takovéhoto dokumentu zkušenost. Zároveň jsem si ještě na podzim od učitelky AJ vyžádal referenci a měl jsem tak vše připravené včetně jazykové zkoušky, kterou jsem složil ještě v předmaturitním roce.

V prosinci hotovo

Svou přihlášku v systému UCAS jsem začal vyplňovat v listopadu, kdy jsem zadával vše potřebné od osobních údajů přes preference oborů. Na UCASu je dobré, že si zde můžete profil vytvořit kdykoli a „předvyplnit“ si jej dávno předtím, než jej budete finalizovat a zasílat. Na začátku prosince jsem na svůj profil přiložil finální verzi mého PS; referenci a předpokládané známky z maturity dodala má učitelka. Ta dostala pro daný účel speciální přístupové údaje. Vše šlo hladce a během jednoho dne jsem přihlášku zkompletoval a 8. 12. zaslal. Určitě bych doporučil začít si chystat vše potřebné dříve. Člověk tak má relativně brzo klid a také nezapomeňme, že některé univerzity přidělují místa na tzv. „rolling basis“. Může se vám tedy stát, že přihlášku zašlete v říjnu a ještě před Vánoci, a nikoli v březnu, vám přijdou odpovědi. To přidá na klidu a možnost soustředění se na maturitu a své aktivity.

 

Já jsem si musel na odpovědi z univerzit trpělivě počkat. Většina přišla na začátku března. Podmínečně přijat jsem byl na Warwick, Manchester a Bath. Každá z univerzit měla mírně odlišnou podmínku na výsledky mé maturity. Všechny však byly splnitelné a na mně tak bylo vybrat si tzv. „Primary choice“, tedy jednu univerzitu, jejíž „conditional offer“ přijímáte. V mém případě to byl Warwick a již v březnu jsem tak věděl, že mezi mnou a studiem na této škole stojí v cestě jen maturita zvládnutá na průměr 1,5 (nutná jednička z matematiky a jazyka). Maturitu se mi v dubnu a květnu podařilo zvládnout a své přeložené výsledky jsem obratem poslal přímo na Warwick. Následovalo už jen krátké vyřízení a potvrzení mého nástupu. Tímto bylo všechno v půlce května vyřízeno a mne čekaly dlouhé pomaturitní prázdniny. Na britských univerzitách totiž začíná školní rok až počátkem října.