Taliansko

Keď sa povie Taliansko, takmer nikomu nenapadne vysoká škola, či štúdium v zahraničí. Táto krajina však ponúka veľmi kvalitné vysoké školy na svetovej úrovni a množstvo programov v anglickom jazyku. V Taliansku si zároveň študenti môžu užiť príjemné mestské prostredie s bohatou kultúrou, ale aj nádhernú prírodu, od pláží až po zasnežené hory.

 

Deadline pre prihlášku sa odlišuje podľa jednotlivých univerzít.

Školné

900 - 2 000 € / rok

Životné náklady

7 000 - 10 000 € / rok

Top univerzity

Università degli Studi di Bologna, Università degli Studi di Torino, Politecnico di Milano, Politecnico di Torino, Sapienza Università di Roma

Vysoké školy v Taliansku

V Taliansku sú vysoké školy rozdelené podľa typu štúdia. Nájdeš tu jednak univerzity so všeobecným zameraním a širokou škálou odborov, ale aj vysoké školy s konkrétnejšim zameraním, napríklad školy typu “Politecnico”, teda polytechnické odbory. Ako asi vo všetkých krajinách, Taliansko ponúka štátne aj súkromné vysoké školy. 


Čo sa týka kvality, sever Talianska spravidla ponúka univerzity vyššej kvality, ako juh, ale to neznamená, že na južnejšom konci nenájdeš výbornú vysokú školu s tvojim preferovaným odborom. Toto rozdelenie na “sever vs. juh” je len všeobecné pravidlo, ktorým sa riadi veľa uchádzačov o štúdium.

 

Vysokoškolský systém


Školský rok na vysokých školách v Taliansku trvá od októbra do konca mája a je rozdelený na dva semestre. Ich vysokoškolský systém je odlišný od toho, ktorý pravdepodobne poznáš zo Slovenska. Skúškové je tu rozdelené do šiestich mesiacov, konkrétne február, apríl, jún, júl, september a december. Vo februári a júni sú hlavné skúškové obdobia, ktoré trvajú jeden mesiac. V tých ostatných mesiacoch je vždy vydelený približne jeden týždeň na skúšky zo všetkých predmetov, ktoré si mal v predošlom semestri. Ak sa teda necítiš na skúšku zo všetkých tvojich predmetov v júni, môžeš si jednu skúšku nechať na júl, či september. Je však dôležité podotknúť, že v každom skúškovom období máš len jeden až dva dátumy na každý predmet.


Známkovanie je tiež odlišné od Slovenska, nečakaj žiadne A či Fx. V Taliansku sú študenti hodnotení známkou od 1 do 30 s tým, že 30 je najlepšia. V prípade, ak budeš mať výborný výsledok, vieš získať známku “30 con lode” (30 s vyznamenaním), označovanú aj ako 30+ alebo 31, čo by sa dalo prirovnať k slovenskému A+, alebo 1* na základnej škole. Na prejdenie skúškou musíš mať známku minimálne 18. Výhodou Talianskeho systému je takzvané právo odmietnuť známku, bez ohľadu na tvoj výsledok. Ak so známkou nebudeš spokojný/á a nestačí ti napríklad 25 (prirovnateľná k B+ na Slovensku), známku môžeš odmietnuť a skúšku opakovať v ďalšom skúškovom období. To isté platí aj v prípade, ak skúškou neprejdeš, musíš si počkať do ďalšieho skúškového obdobia, aby si si ju mohol/la spraviť.deliace kruhy

Prihláška

Až na zopár odborov, Taliansko nemá vytvorený jednotný portál na prihlasovanie. Prihlásiš sa priamo cez systém školy, kde si nájdeš program o ktorý máš záujem. Medzi spomínané výnimky patrí napríklad medicína, na ktorú sa treba hlásiť cez portál Universitaly. Spôsob, akým sa treba prihlásiť však vždy nájdeš na stránke školy a odboru, ktorý si vyberieš. 

deliace kruhy

Životné náklady


Ročné životné náklady jednoznačne záležia od mesta, v ktorom študuješ. Vo veľkých mestách je život prirodzene drahší, no Taliansko vo veľa prípadoch ponúka zľavy pre študentov, respektíve všetkých mladých ľudí do 25 rokov, napríklad v oblasti dopravy a kultúry. Nájom sa odhadom pohybuje okolo 500-600€ mesačne vrátane nákladov ako voda či elektrina, potravinový nákup približne 30€ mesačne, kávu nájdeš za 1€, za fitko dáš okolo 35€ mesačne a doprava je okolo 25€ na mesiac v meste ako Turín.
deliace kruhy

Študentské mestá 

Bologna
 

Bologna je domovom jednej z najstarších univerzít sveta. Toto mesto by sa dalo prirovnať k Oxfordu, veľkosťou, aj typom populácie, keďže väčšinu tvoria práve študenti. Bologna ponúka príjemné prostredie pre každého, kto preferuje menšie a pokojnejšie mestečká, oproti životu vo veľkomeste.

 

Miláno

fernando-meloni-pAbn-kRJfxw-unsplash

 

Miláno, hlavné ekonomické centrum Talianska, rozhodne patrí medzi najväčšie mestá Talianska, čo rozhodne prináša výhody, ale aj nevýhody. Nájdeš tu veľa parkov a kultúrnych pamiatok, no musíš sa pripraviť na život vo veľkom meste, keďže Miláno je približne štyrikrát väčšie ako Bratislava.

 

Rím
 

 

Hlavné a zároveň aj najväčšie mesto Talianska je rozhodne pre tých, ktorí preferujú život vo veľkomeste. Talianska metropola ponúka bohatú kultúru a veľa pamiatok. Rovnako ako iné veľkomestá, aj v Ríme sa nachádza viacero univerzít.

 

Turín
 

 
Turín predstavuje taký zlatý stred medzi veľkomestom, a študijným mestečkom. Je domovom viacerých univerzít, takže študentov tu nájdeš na každom kroku. Aj keď je Turín približne dvakrát väčší ako Bratislava, stále ponúka príjemné miesta na oddych, napríklad množstvo menších parkov, ktoré najdeš na každom rohu.